Zháňanie práce cez známych čiže networking

V súčasnosti existuje viacero spôsobov, ako si zohnať prácu. A na pomyselnom vrchole sa snáď odjakživa drží nadväzovanie známostí a následné získanie zaujímavého pracovného miesta práve cez ne, či už priamo, alebo nepriamo.

Pre túto "techniku" sa vo svete ujal názov networking. Ide o to, že si v kruhu rodinnom, kruhu svojich priateľov a známych vytvoríte sieť (anglicky net) kontaktov, ktorú sa následne snažíte udržiavať. O túto sieť by ste mali úzkostlivo starať, pretože je dôležité poznať človeka, cez ktorého sa k vysnívanému miestu dostanete, ale rovnako tak aj to, aby ste vedeli, na koho sa môžete obrátiť a spoľahnúť vo chvíli, keď už je miesto Vaša.

Je ale potrebné si pamätať, že networking je založený predovšetkým na férovom prístupe všetkých zúčastnených. Ak zistí totiž Váš známy, že ho využívate, obohacuje sa na jeho úkor či ho inak poškodzujete, môže to mať následne katastrofálny dopad nielen na Vaše priateľstvo, ale aj na Vašu reputáciu. Ostatne, ako by ste na takéto zistenie reagovali Vy? Majte neustále na pamäti, že Vaša povesť je - a v profesijnom živote to platí dvojnásobne - jedna z najcennejších, bohužiaľ však aj najkrehkejších vecí, čo máte.

Ak prácu ešte len zháňate, nepýtajte sa na ňu Vašich známych priamo. Tohle väčšinou nezaberá, naopak by mohla nastať práve situácie, kedy si dotyční budú myslieť to, že je len zneužívate na dosiahnutie svojich cieľov. Skúste sa namiesto toho radšej naučiť vnímať a prirodzene využívať príležitosti, ktoré sa k Vám touto cestou dostanú.

Dnešná doba ponúka veľa možností, ako sa ľahko, ale efektívne starať o naozaj veľké množstvo kontaktov. Užitočným nástrojom sú napríklad sociálne médiá, ktorých vplyv zaznamenal v posledných rokoch obrovský nárast. Priamo k networkingu je určený napríklad LinkedIn, kde si svoje kontakty môžete uchováva. Navyše ide o skutočný raj tzv. lovcov hláv, profesionálnych hľadačov zamestnancov, ktorí túto sieť prečesávajú, aby na nej hľadali viac či menej skryté talenty. Nebráňte sa im preto, ak budú chcieť s Vami byť v spojení. Ako bonus potom LinkedIn analyzuje Vami uvedené informácie na Vašej osobnej stránke, ktorá je obdobou štruktúrovaného životopisu, ale tiež profesijné zameranie Vašich kontaktov, aby Vám následne generoval inzertné ponuky, ktoré by Vás mohli zaujímať.

Facebook v tomto ohľade vie byť tiež veľmi užitočný, avšak je potrebné sa naučiť s ním pracovať. Ak chcete mať Facebook predovšetkým kvôli kontaktom, pamätajte, že napríklad nie je vhodné, aby človek, ktorý môže byť Vaším potenciálnym zamestnávateľom, videl fotky, na ktorých ste polonahí, alebo čítal status o tom, čo pekného si myslíte o svojom bývalom šéfovi.

Uvedomte si však, že o niektoré kontakty musíte starať individuálne. Napríklad Vaša najlepšia kamarátka z výšky sa pravdepodobne neuspokojí s tým, že ju raz za dva roky pozvete na kávu alebo jej necháte odkaz na Facebooku, až keď niečo potrebujete. Taky je potrebné myslieť na to, že tu platí príslovie o trpezlivosti, ktorá ruže prináša. len málo šťastlivcov sa k práci dostane hneď skrze prvú známosť. A zvyčajne aj oni musia výrazne priložiť ruku k dielu, komunikovať, snažiť sa zaujať. Nič nepríde samo od seba.

Cez všetky výhody internetového sveta nezabudnite, že najspoľahlivejšie je rovnako nakoniec ukazovanie sa v spoločnosti a priama komunikácia s ľuďmi okolo Vás. Preto by pre vás mohol byť zaujímavý aj článok, ako sa vhodne obliecť na pracovný pohovor.

Nestrácajte čas a netvorte nič ručne!

Nestrácajte drahocenný čas tvorbou štruktúrovaného životopisu ručne, ale využite naši automatizované služby online
generátor profesionálnych životopisov. Je to profesionálne, rýchle, jednoduché a prehľadné!

Vytvoriť životopis

Vďaka životopisonline.sk som si vytvorila profesionálny životopis počas 10-tich minút.

Vďaka životopisonline.sk som si vytvoril krásny a moderný životopis, bez mučenia vo Worde.

Vďaka životopis vzor som sa
profesionálne odprezentoval firmám a získal svoju prácu snov, tak ako 205.059iných užívateľov!