Curriculum vitae

Curriculum vitae čiže aj po slovensky životopis formulár, môžete napísať bežne, alebo pútavo. Zistite ďalej ako vytvoriť curriculum vitae bez chýb.

Curriculum vitae je odborný termín pre najdôležitejšie dokument v živote človeka, ktorým životopis ukážka bez pochyby je. Curriculum vitae ale tiež CV vzor výraz, pochádza s latinčiny av preklade znamená doslova "beh života", čo dokonale vystihuje obsah tohto kľúčového dokumentu každého človeka, ktorý si aspoň raz v živote hľadal nejakú prácu.

Celková úroveň dokumentu curriculum vitae sa v posledných rokoch neustále zvyšuje. Prečo je tomu tak? Je to tým, že dobre platených pracovných miest ubúda a nezamestnanosť rastie. To spôsobuje pretlak na trhu práce medzi ľuďmi, ktorí si prácu hľadajú a počtom voľných pracovných pozícií. To znamená, že v dnešných časoch majú navrch bohužiaľ firmy a zamestnávatelia, ktorí si môžu vyberať svoje nové zamestnancov z veľkého množstva záujemcov. Nasleduje životopis príklad, ktorý môžete použiť.

Curriculum vitae na stiahnutie

Preto sa nie je sa čomu diviť, že na každého z nás, sú dnes kladené vysoké nároky a navyše tzv. globalizácie, ktoré sme dnes svedkami, to už vôbec nepomáha. Aby sme boli dnes úspešní, musíme byť takmer perfektné skoro vo všetkých ohľadoch. No a práve curriculum vitae je len jedna z vecí, ktorú žiadosť o slušnú prácu iba začína. A aj keď je curriculum vitae čiže jednoducho jednoducho životopis vzor len začiatok, rozhodne sa neoplatí ho podceňovať.

Rozsah curriculum vitae

Curriculum vitae "Beh Vášho života", ktorý chronologicky, stručne, ale výstižne vystihuje váš profil na jednej až maximálne dvoch stranách formátu A4!
Počuli ste niekedy názor, že prvý dojem je najdôležitejší? Čo sa týka curriculum vitae, tak tu to platí dvojnásobne! Curriculum vitae a motivačný list robí práve ten najdôležitejší prvý dojem na Vášho nového zamestnávateľa, ku ktorému sa snažíte nastúpiť do pracovného procesu.

Ak bude Váš curriculum vitae nekvalitné a firma bude mať z Vášho štruktúrovaného životopisu zlý dojem, je viac než jasné, že nejakú šancu na ďalšie kolo výberového konania, napríklad vo forme osobného pohovoru, už bohužiaľ nedostanete! Je to tvrdé? Omyl! To je len realita, tak to proste je!

A ako by teda mal curriculum vitae správne vyzerať?
Rozhodne je dôležité vedieť, že musí obsahovať:

  • Len a len pravdivé údaje o Vašej osobe
  • Osobné údaje, ako sú meno, rodinný stav, vek, dátum narodenia
  • Kontaktné údaje, ako sú telefón, email a adresu
  • Vaše najvyššie dosiahnuté vzdelanie
  • Skúsenosti, Vašu praxi a najväčšie Vaše úspechy
  • Dátum a Váš vlastnoručný podpis, ktorý potvrdzuje pravdivosť informácií vo Vašom curriculum vitae

Curriculum vitae "fígle", ktoré Vám pomôžu

Možno si hovoríte, že vytvoriť si curriculum vitae, nie je zas taká veda, podľa vyššie uvedeného návodu a že to zvládne každý. Je pravda, že by sa tak mohlo zdať, ale existujú drobné rozdiely, ktoré Vám umožní upozorniť na seba, pritiahnuť pozornosť zamestnávateľa a zvýši úspešnosť a účinnosť curriculum vitae ako takého.

CV tipy, CV triky a veľa užitočné rady, ktoré sa oplatí

Preto teraz čítajte prosím veľmi pozorne - odporúčame Vám k Vášmu curriculum vitae rozhodne priložiť Vašu osobnú fotografiu. Predloha životopisu bude vierohodnejšia. Vyberajte starostlivo a vyberte decentné, elegantné a peknú fotografiu, kde je Vám dobre vidieť do tváre. Usmievajte sa na nej! Ale len jemne! :) Nič sa nemá preháňať.

Nie je veľa ľudí, ktorí by k svojmu curriculum vitae bežne pripájalo fotografiu a verte tomu, že dnes firmy vyberajú dosť významne aj podľa celkového dojmu a nie len podľa toho, aké máte vzdelanie.

Ďalšie vylepšenia Vášho curriculum vitae spočíva práve vo vyššie uvedenom vlastnoručným podpisu Vášho CV. Váš profesný životopis s podpisom je dobré doplniť jednoduchú vetičky, napr.: „Na dôkaz mnou uvedených pravdivých údajov pripájam vlastnoručný podpis“ – to znie tiež veľmi dobre a firma málo kedy, dostane do ruky taký úprimný curriculum vitae, ktorý pôsobí silne seriózne.

Curriculum vitae tajomstvo

Firmy chcú seriózne a tým pádom aj lojálni zamestnanca dokonca viac, ako ľudí s niekoľkonásobnými tituly. Majte to na pamäti!

Ak Vás zaujíma ďalšie tajomstvo, ako zvíťaziť v tvrdej konkurencii nezamestnaných, potom Vám odporúčame neprehliadnuť možnosť nechať si jednoducho a rýchlo vygenerovať profesionálne curriculum vitae z farebných, elegantných, dizajnových šablón tzv. generátorom životopisov online (tu), ktorý navyše postráži automatizovane i chyby a preklepy, ktorých by ste sa mohli dopustiť.

Užite si krásne a moderné šablóny životopisu! Veľa šťastia pri získavaní Vašej novej práce a nové budúcnosti!

Ako vidí Vaša "sívíčko personálky"?

Curriculum vitae znamená v doslovnom preklade "beh života". Ide o súhrn informácií o profesijnom živote uchádzačov o prácu, teda stručný dokument, ktorý je zvyčajne prvým krokom v procese získavania práce.

Často na neho môžete naraziť pod skratkou CV.
Dajte však pozor na chápanie tohto pojmu v jednotlivých krajinách.

V Českej republike Curriculum vitae chápeme najčastejšie ako anglicky písanú verziu štruktúrovaného životopisu. Profesijný životopis si môžete nechať ľahko a rýchlo vygenerovať tu.

V zahraničí sa možno ale stretnúť s iným chápaním tohto slova. Ekvivalentom českého štruktúrovaného životopisu je totiž skôr tzv. resumé, ktoré je oproti Curriculum vitae podstatne kratšia. Rozdielov sa ale medzi týmito dokumenty nájde pochopiteľne viac.

Prečítať si o nich môžete v článku Resumé, CV a štruktúrované CV - v čom je rozdiel?

Nestrácajte čas a netvorte nič ručne!

Nestrácajte drahocenný čas tvorbou štruktúrovaného životopisu ručne, ale využite naši automatizované služby online
generátor profesionálnych životopisov. Je to profesionálne, rýchle, jednoduché a prehľadné!

Vytvoriť životopis

Vďaka životopisonline.sk som si vytvorila profesionálny životopis počas 10-tich minút.

Vďaka životopisonline.sk som si vytvoril krásny a moderný životopis, bez mučenia vo Worde.

Vďaka životopis vzor som sa
profesionálne odprezentoval firmám a získal svoju prácu snov, tak ako 205.059iných užívateľov!