Ako napísať životopis

Užitočné tipy a odporúčania ako napísať životopis, alebo aj motivačný (sprievodný) list a oveľa viac nájdete na našich stránkach www.ZivotopisOnline.sk. Jendoduše zistite ako napísať životopis, ktorý bude skvelý!

Ak ste sa dostali do situácie, že budete potrebovať zohnať novú, nie lepšiu prácu, je úplne nevyhnutné vedieť, že budete potrebovať zistiť ako napísať vzor životopisu, ktorý bude profesionálne a výnimočný. Otázkou ale je, ako napísať životopis správne, keď človek nemá skúsenosti s jeho tvorbou? Inu je fakt, že vytvoriť účinný životopis, nemusí byť až taká zábava.

ČO JE DÔLEŽITÉ: Jednoducho, stručne, pravdivo, prehľadne, elegantne a pútavo, to sú dobré rady ako napísať životopis, ktorý bude nielen skvelý, ale vďaka ktorému uspejete u každého výberového konania!

Bez zbytočných chýb a hlavne rýchlo, pretože dnes čas sú peniaze

Existujú kurzy a workshopy ako napísať životopis či CV vzor. takisto môžu poradiť aj špecializované pracovisko na oblasti personalistiky, avšak je Vám asi jasné, že rady ako napísať životopis niečo stojí a koľkokrát to rozhodne nie je zanedbateľný peniaz! Oplatí sa taká investícia? To je dobrá otázka. Je ale faktom, že investovať do toho, ako napísať životopis, ktorý Vám pomôže získať Vašu vysnívanú prácu, sa určite oplatí!

A mohli by sme v tejto problematike pokračovať často kladenými otázkami:

Metód, ako napísať životopis, niekedy tiež curriculum vitae je celý rad. Niektoré sú ale viac, iné menej efektívne a správne. Môžete sa napríklad snažiť okopírovať životopis podľa nejakého vzoru, ktorý nájdete na sieti. Alebo môžete stiahnuť nejakú šablónu zadarmo, ktorá bude vo Worde, alebo v Exceli a budete sa snažiť ju prerobiť ku obrazu svojmu. Tu upozorním na veľkú nevýhodu, že budete potrebovať softvérový kancelársky balík Microsoft Office, ktorý rozhodne nie je zadarmo.

Môžete dokonca skúsiť editovať iné vzorovej šablóny životopis formulára v odlišnom formáte, napr. v PDF (pre program Acrobat Reader), ale je potrebné upozorniť, že tento formát je zase uzavretý väčšinou iba pre čítanie a robiť v ňom úpravy je koľkokrát úplne nemožné. môžem Vám dať ale tip na špeciálne, šikovný programík, ktorý sa volá FoxEdit, ktorý je tak šikovný, že vie obísť aj toto obmedzenie pri formáte PDF. Najskôr budete prekvapení, keď dodám, že program sa dá zohnať zadarmo. Jeho užívateľské rozhranie, má však do komfortu Wordu dosť ďaleko ...

Najjednoduchšia cesta, ako písať veľa dobré CV

Zdá sa, že nájsť ideálne riešenie v čom alebo ako napísať životopis ukážku jednoducho, rýchlo, elegantne a bez chýb je docela veľký oriešok, ale nemusí to tak byť, keď máte správne informácie. Ako napísať životopis vzor, ktorý bude skvelý a lepší ako bude mať ktokoľvek iný, sa dozviete práve teraz!

Spustili sme pilotný projekt so službou ako napísať životopis príklad behom 5tich minút tak, aby ste ho nemuseli tvoriť. Stačí si ho nechať doslova vygenerovať generátorom životopisov online, vyberte si predlohu životopisu, ktorá sa Vám páči kliknutím na oranžové tlačidlo "Vytvoriť životopis" hore, alebo dole na stránke.

Profesionálne životopis podľa personálnych agentúr

Životopis je zvyčajne prvý kontakt medzi uchádzačom o zamestnanie a potenciálnym zamestnávateľom, preto je dobré, aby v personalistovi zanechal dobrý dojem. A to ako po vizuálnej stránke, tak aj po tej obsahovej.

Je vhodné budúcemu zamestnávateľovi poskytnúť štruktúrovaný životopis, ktorý obsahuje veľmi stručné, ale podstatné informácie. Len vo výnimočných prípadoch, ak to požaduje zamestnávateľ, sa poskytuje životopis klasický. Či tak alebo tak, vždy dbajte na úpravu životopisu. voľte radšej formu písanú na počítači, tlačenú na čistom bielom papieri. Ušmudlanú, napísaný životopis personalistu spoľahlivo odradí, bez toho aby si ho prečítal!

Ak si chcete ušetriť prácu a čas s vypisovaním a úpravami Vášho štruktúrovaného CV v textovom programe, môžete si ho ľahko nechať vygenerovať tu.

Ak sa pustíte do "vlastnej tvorby", odporúčame držať sa overené formy. Dovoľte nám, aby sme Vám ju predstavili spolu s ďalšími tipy a triky, jako požadovaný životopis vytvoriť. Inšpirovať sa môžete tiež naším vzorovým životopisom.

1) Osobné údaje

Na prvé miesto vždy patrí kategórie osobných údajov. Tradične sa uvádza tieto informácie:

  • meno a priezvisko, vr. titulov
  • kontakty - bydliska, telefónne číslo, e-mail

Na základe vlastného uváženia môžete uviesť aj ďalšie informácie, napríklad dátum narodenia alebo národnosť, najmä pokiaľ Vám táto informácia môže pri prijímacom procese pomôcť. Neuvediete Ak však tieto informácie, férový personalista sa Vás nebude pýtať na žiadne otázky s možným diskriminačným podtextom (napríklad náboženstvo či sexuálnej orientácie). Výnimkou je, ak sú pre vykonávanie práce podstatné. Príkladom toho môže byť plánované tehotenstvo, pretože určité povolania môžu byť pre vývoj plodu nebezpečné. Na Vaše požiadanie je personalista povinný Vám potrebu takýchto údajov doložiť. Spýta Ak sa bez opodstatnenia, zvážte sami, či pre takúto spoločnosť vôbec chcete pracovať.

Pri písaní kontaktov sa vyhnite užívaniu e-mailu, ktorého znenie by o Vás mohlo vypovedať aj to, čo nechcete. Nepoužívajte vulgárnosti, zdrobnělinky ai. Najlepšie urobíte, stavíte ak na klasický formát meno.priezvisko@zivotopisonline.sk.

Tip: Nebojte sa využívať potenciál sociálnych sietí. Ak máte k dispozícii napríklad profil na sociálnych médiách typu LinkedIn alebo Facebook a vediete ho v profesijnom duchu, nebojte sa o ňom v osobných údajoch spomenúť. Ostatne, je bežnou praxou, že si Vás Váš budúci zamestnávateľ takto "preklepne" aj bez Vášho upozornenia. O tom, že je dobré mať svoje internetové profily (nielen) počas prijímacieho konania pod kontrolou, sa dočítate v článku Koho firmy a šéfovia neradi prijímajú.

2) Vzdelanie

Ďalšou kategóriou je vzdelanie. Základná škola sa v životopise neuvádza. Vzdelanie a kurzy uvádzajte od najnovšieho po najstaršie. Študujete-li, môžete uviesť aj túto informáciu. Vhodné je to najmä vtedy, ak sa budujete v odbore. Pozor si však dajte na to, aby personalista nevnímal Vaše štúdium ako rušivý element, niečo, čo bude pri práci odvádzať Vašu pozornosť. Do informácie o vzdelaní uveďte časové rozpätie štúdia, názov inštitúcie vrátane študovaného odboru a pochopiteľne tiež dosiahnutý titul, ak je výsledkom štúdia.

3) Prax

Ďalšie kategórie, ktorú nemožno vynechať. Tu vypisuje predchádzajúce zamestnanie, a to vrátane doby Vášho pôsobenia vo firme a tiež zastávanej pozície. Opäť seřazujte od najnovšieho až po najstaršie. V tejto kategórii veľmi záleží na tom, či ste absolvent, ktorý sa do pracovného procesu zatiaľ nezapájal alebo len ako brigádnik, či máte prax v odbore, v ktorom chcete pracovať.

Absolventi mávajú pri uchádzaní sa o danú pozíciu zvyčajne sťaženú situáciu, pretože práve prax v odbore často hrá prím a niektorí personalisti naberajú najmä na základe nej. Je preto vhodné do životopisu uviesť aj také pracovné úväzky, ktoré sa vybranému zamestnaniu nepodobajú. je totiž potreba dať najavo ochotu pracovať, prispôsobiť sa, učiť sa novým zručnostiam ...

Pokiaľ ale za sebou máte dostatočnú prax, vyvarujte sa uvádzania pracovných pomerov, ktoré s miestom, o ktoré sa uchádzate, priamo nesúvisí. Rovnako tak by mohlo byť na škodu, ak uvediete vystriedaných pracovných miest veľa, najmä pokiaľ ide o kratšie časové obdobie. Personalista si to môže vyložiť tak, že ste problémovým zamestnancom, o ktorého zamestnávatelia nestojí. Alebo naopak na jednej pozícii dlho nevydržíte a pravdepodobne čoskoro odídete iz miesta, ktoré Vám dá on sám.

Tip: Pri uvádzaní pracovných úväzkov trvajúcich napríklad len niekoľko mesiacov, ktoré sú podľa Vás ale v životopise podstatné, nepíšte presné trvanie, iba orientačne rok. Na obhájenie toho, prečo bolo Vaše pôsobenie vo firme tak krátke, budete mať dosť času na pohovore.

4) Ďalšie informácie

Tu spomeňte svoje vlastnosti, schopnosti, záujmy a iné informácie, ktoré by Vám k získaniu práce mohli pomôcť. Rozhodne sa nezabudnite pochváliť jazykovými zručnosťami. Uvádzajte je vrátane Vašej úrovne, ale v tomto prípade sa snažte sa nepreceňovať. Je to totiž jedna z vecí, ktorú si personalista môže u pohovore veľmi ľahko overiť. Ďalej sa nezabudnite zmieniť o tom, ako moc viete ovládať počítač. Základné užívateľské schopnosti sa dnes berú viacmenej ako štandard. A k dobru dajte tiež to, ak ste aktívnym vodičom, hoci vlastníte "len" vodičský preukaz typu B. Ostatné uvedené informácie sú čisto na Vašom zvážení.

5) A ďalej ...?

Ak ste fotogenická osoba, nebojte sa k životopisu priložiť aj Vašu aktuálnu portrétnej fotografii. Aj to Vám môže podstatne zvýšiť šancu, že práve Vás pozvú k následnému pracovnému pohovoru (ako sa obliecť na pohovor čítajte tu). Ak si nie ste však istí, s kľudom sa priloženie fotografie - ak si ju zamestnávateľ priamo nevyžiada - vyvarujte.

Ak sa rozhodnete pre prvú možnosť, dodržujte isté zásady. Nikdy sa neuchýlite k vulgárne pôsobiacim fotografiám (slečny v plavkách, s hlbokým dekoltom či prehnaným množstvom make-upu napríklad), nepoužívajte skupinové fotografie, obrázky z dovoleniek či rodinných osláv a neprikladajte ani v poslednej dobe populárne selfie. Používajte pokiaľ možno oficiálne fotografie preukazového typu (občiansky preukaz, pas), v každom prípade také, na ktorých vyzeráte upravene, ale prirodzene - skrátka seriózne.

Nestrácajte čas a netvorte nič ručne!

Nestrácajte drahocenný čas tvorbou štruktúrovaného životopisu ručne, ale využite naši automatizované služby online
generátor profesionálnych životopisov. Je to profesionálne, rýchle, jednoduché a prehľadné!

Vytvoriť životopis

Vďaka životopisonline.sk som si vytvorila profesionálny životopis počas 10-tich minút.

Vďaka životopisonline.sk som si vytvoril krásny a moderný životopis, bez mučenia vo Worde.

Vďaka životopis vzor som sa
profesionálne odprezentoval firmám a získal svoju prácu snov, tak ako 207.679iných užívateľov!