Koho firmy a šéfovia neradi prijímajú
Viete písať skvelé životopisy a motivačné listy, ale u pohovore, ku ktorému vás pozvú, nakoniec vždy pohoríte?
Ak sa netýka Vás táto otázka úplne, a to preto, že si s životopisom poradiť vlastne nedokážete, potom odporúčame článok Ako napísať životopis. Alebo si svoj štruktúrovaný životopis jednoducho nechajte vygenerovať tu.
Pokiaľ ale na takúto otázku odpoviete bez premýšľania ÁNO, zamyslite sa, či a kde robíte chybu. Môžete totiž patriť do pomerne širokej škály ľudí, ktorým personalisti všeobecne neradi dávajú prácu vo svojej firme.
Chrobáky sáčkoch a snaživky snaživé
Takí ľudia všade boli, všetko poznajú najlepšie. A snaží sa o tom presvedčiť všetkých okolo. Taky svojho nadriadeného. Je síce dobré mať vo firme k dispozícii ľudí iniciatívna, nápadité a snaživé, ale všetkého s mierou. A pokorou.
Niektorí personalisti také potenciálnych zamestnancov potom testujú, ako absurdné úlohy sú ochotní plniť a ako ďaleko vo svojej snaženie zájdu. Ak je Vám teda u pohovore akákoľvek činnosť nepríjemná a príde Vám nezmyselná, nebojte sa to dať najavo. Ale pozor, vždy taktne.
Nesamostatný jedinci
Podobne zamestnávatelia pristupujú tiež k ľuďom, ktorí neustále potrebujú vodiť za ruku. Čas na rozkukaní Vám nový zamestnávateľ poskytne. Nemali by ste sa ale zaúčať a prispôsobovať dlhšie, ako je nutné.
Lojalita predovšetkým
Pokiaľ pri možnej otázke, prečo že ste odišli alebo prečo ste boli odísť z predošlého zamestnania, pred personalistom začnete prať všetko špinavé prádlo Vášho posledného šéfa, dojem rozhodne neurobíte. Hoci by Vaša sťažovanie si bolo akokoľvek oprávnené. Pre potenciálneho zamestnávateľa totiž bude len otázkou času, kedy začnete očierňovať aj jeho meno.
Lož má krátke nohy
Základným pravidlom pri písanie životopisu je sa za každú cenu vyhnúť lži. Aj keď na papieri vyzerá moc pekne, že - napríklad - ovládate plynule nemecký jazyk, nie je pre personalistu vôbec zložité si túto informáciu overiť. A keby ste predsa len na základe nepravdy cez pohovor prešli, lož Vás s najväčšou pravdepodobnosťou rovnako čoskoro doženie. Či tak alebo tak, vždy tým seba i zamestnávateľa vystavujete naozaj nepríjemnej situácii.
Na vzhľade záleží
Ak prídete na pohovor neupravovanie a zanedbaní, počítajte s tým, že personalistu nenadchnete. Naopak. Pripravte sa na schôdzku tak, aby ste zanechali ten najlepší dojem, čo sa vzhľadu týka. A to už od prvého momentu. Je totiž dokázané, že haló efekt, ktorý vzniká okamžite po vstupe do miestnosti, podvedome, ale silne ovplyvňuje ďalší prístup zamestnávateľa k Vašej osobe. Ako sa na pohovor pripraviť po vzhľadovej stránke sa dočítate v článku Ako sa obliecť na pohovor.
Vyššie spomínané charakteristiky, ktoré podstatne ovplyvňujú zamestnávateľa v rozhodnutí, koho prijať a koho nie, sa týkajú najmä osobného stretnutia. Niektorí ľudia ich síce dokážu pri prvej schôdzke skryť, skúsený personalista je ale počas pohovoru rozozná a odhalí a vyvodí z toho patričné kroky pri najímaní nového zamestnanca.
Čo Vám však môže v súčasnosti spoľahlivo zatarasiť cestu k povolaniu, o ktoré usilujete, bez toho aby Vás zamestnávateľ na pohovor vôbec pozval, sú sociálne siete. Ide o trend, ktorý sa naučili personalisti obratne využívať. Svoje súkromie na Facebooku a ostatných stránkach si buď bedlivo stráži pomocou vhodného nastavenia, alebo je využite vo svoj prospech a veďte ich priamo v profesijnom duchu. Otázkou zostáva, do akej miery je také "zväzovanie" (a hlavne dôsledky z neho vyvodené) oprávnené. Platí ale, že čo nie je zakázané, je dovolené, a je isté, že nikto nestojí o človeka, ktorý sa otvorene hlási k neonacizmu či na svoju Múr postom príspevky s takou frekvenciou, že mu na prácu pravdepodobne nezostane veľa času.
Nestrácajte čas a netvorte nič ručne!
Nestrácajte drahocenný čas tvorbou štruktúrovaného životopisu ručne, ale využite naši automatizované služby online
generátor profesionálnych životopisov. Je to profesionálne, rýchle, jednoduché a prehľadné!