Ako sa obliecť na pohovor?

Pohovor je po štruktúrovanom životopise a motivačnom liste ďalším stupňom v procese získavania práce. Vo chvíli, keď človek úspešne prekoná tieto dve formálne záležitosti, dostáva sa k prvému osobnému stretnutie s potenciálnym zamestnávateľom. Je preto dôležité, aby ho zaujal a ohromil nielen svojím vzdelaním, praxou, znalosťami a zručnosťami, ale aj vzhľadom.

Ako zdolať vyššie zmienené dve priečky na našom pomyselnom rebríku, sa môžete dočítať v článkoch, ktoré sa venujú témam Ako napísať životopis a Ako napísať motivačný list. Ak si chcete túto prácu uľahčiť, môžete si zadarmo vygenerovať profesijný životopis tu.

Na úvod si popíšeme, čo to je haló efekt a prečo je u pohovore dobré ho nepodceňovať. Ide o posudzovanie ľudí na základe celkového dojmu pri prvom stretnutí. Teda ešte predtým, než vôbec o sebe stihnete čokoľvek povedať. Ak na človeka pôsobíte dobre hneď pri prvom dojme, pravdepodobne Vás bude kladne hodnotiť aj pri ďalších stretnutiach. To má potom za následok lepší prístup nadriadeného, rýchlejší kariérny rast, vyšší plat a veľa ďalších príjemných vecí. Rozoberme si teda, čo môžeme urobiť pre to, aby sme haló efekt využili v náš prospech.

A keďže dámy majú prednosť, začneme u nich

V prvom rade je dobré si zistiť, aká je vôbec firemná kultúra danej spoločnosti. Pokiaľ ide o spoločnosť, kde sa prísne bazíruje na kostýmoch a podpätkoch, prispôsobte sa a na pohovor oblečte šatový či nohavicový kostým a uzavreté topánky na miernom podpätku. Ak je nálada vo firme podstatne menej formálne, neurobíte chybu dokonca vtedy, ak si vezmete džínsy a tričko, navrch treba sáčko a ako obuv balerínky ladiace s kabelkou. Vždy však dbajte na to, aby ste vyzerali čisto a upravene, Vaše oblečenie pôsobilo kvalitne a sedelo Vám. Vyhnite sa prehnaným výstrihom, príliš krátkym sukniam, topánkam na neúmerne vysokej platforme a všetkému, čo by mohlo pôsobiť lacno alebo vulgárne.

To isté sa pochopiteľne vzťahuje k make-upu a účesu. Tu často platí, že menej znamená viac. Vlasy majte umyté, vyvarujte sa nevzhľadným odrastom. Ide o to získať novú prácu, neľutujte preto peňazí a času investovaných do seba. Návštevu kaderníka berte s pokojom ako odmenu vopred, ako spôsob relaxácie. Uvoľnená a oddýchnutá budete ostatne tiež pôsobiť ďaleko lepšie. Osobitná pozornosť venujte svojim rukám. Pestované ruky s upravenými nechtami, najlepšie v prirodzenej farbe, sú dôležitejšie, než by sa mohlo zdať.

A páni?

Rovnako ako dámy, prispôsobte sa chodu firmy, u ktorej sa uchádzate o prácu. Ak to vyžaduje situácia, nehanbite sa na seba vziať dobre padnúci oblek, kravatu a do ruky kufrík. Ak chcete pôsobiť menej formálne, opäť nevadí, keď oblečiete slušné džínsy, košeľu, prípadne tiež tričko so sakom. Čo sa týka obuvi, ako s obľubou hovorievali babičky: chlapa poznáš podľa topánok a podľa ženy! Ženu so sebou na pohovor brať nemusíte, avšak o to väčšiu starostlivosť venujte práve topánkam. K obleku zvoľte vhodné poltopánky, k uvoľnenejšiemu štýle Vám dnes obchody ponúka nepreberné množstvo semiformální obuvi.

Páni síce nemusí riešiť make-up, vlasy je však nutné taktiež udržiavať čisté a upravené. Navyše je potrebné zvoliť správnu dĺžku tvárového porastu tak, aby ste pôsobili upravene. A to nielen fúzy. nevzhľadné chĺpky z uší a nosa dokážu spoľahlivo pokaziť celkový dojem.

Čo by mohlo predstavovať problém, sú obľúbené moderné spôsoby zdobenia tela. Náušnice v ušiach u žien, piercingy a tetovania na oku skrytých miestach sú v poriadku. Ak má niekto ale kompletne potetovaná predlaktia alebo piercing na všetkých možných miestach tváre, musí bohužiaľ počítať s tým, že to znamená na rade pozícií u množstvo firiem, najmä tých, kde sa striktne dbá na etiketu, veľké znevýhodnenie. Ak uvažujete ešte len o takomto kroku, dobre si premyslite, či Vám raz táto ozdoba nezatarasí cestu k Vášmu vysnívanému povolaniu. O ďalších prekážkach pri hľadaní práce si môžete prečítať v článku Koho firmy a šéfovia neradi prijímajú.

Či žena, alebo muž - nezabúdajte, že najlepším doplnkom je nenútený úsmev a iskra v očiach, známky zdravého sebavedomia, ktoré hovorí, že práve Vy ste človekom, ktorého hľadajú.

Nestrácajte čas a netvorte nič ručne!

Nestrácajte drahocenný čas tvorbou štruktúrovaného životopisu ručne, ale využite naši automatizované služby online
generátor profesionálnych životopisov. Je to profesionálne, rýchle, jednoduché a prehľadné!

Vytvoriť životopis

Vďaka životopisonline.sk som si vytvorila profesionálny životopis počas 10-tich minút.

Vďaka životopisonline.sk som si vytvoril krásny a moderný životopis, bez mučenia vo Worde.

Vďaka životopis vzor som sa
profesionálne odprezentoval firmám a získal svoju prácu snov, tak ako 203.768iných užívateľov!