Ako zohnať zaujímavú prácu

Spôsobov, ako si zohnať novú prácu, je veľa. Najdôležitejším predpokladom ale je, že pri hľadanie budete mať otvorené oči. Zdá sa to prosté, všakže? Zďaleka to však nie je taká samozrejmosť. Spoliehať sa musíte vždy nakoniec predovšetkým sami na seba, pretože jedine Vy viete, čím chcete byť, čo Vás bude uspokojovať a napĺňať. Ak si nie ste úplne istí, pár tipov, ako to zistiť, môžete nájsť v článku Čo chcem vlastne robiť?. Nebojte sa ale chytiť za pačesy každú príležitosť, ktorá sa Vám pripletie do cesty a je aspoň trochu podľa Vašich predstáv. Trebárs budete milo prekvapení. nakoniec, odísť v prípade nespokojnosti môžete vždy.

Pracovné portály na internete

V dnešnej dobe je veľmi rozšíreným spôsobom hľadania cez internet. Na internete nájdete desiatky serverov, ktoré umožňujú zamestnávateľom vkladať inzeráty a sprostredkujú je uchádzačom. A väčšinou je táto služba zadarmo. Takýto spôsob je rýchly pre vyhľadávanie požadovanej pozície, je tiež nesmierne jednoduchý a pohodlný. Lenže to si okrem Vás uvedomuje aj veľa ďalších hľadajúcich, a preto musíte počítať tak trochu s tým, že v niektorých prípadoch personalistovi pristane na stole v záujme o jednu jedinú pozíciu aj niekoľko desiatok životopisov. Budete sa preto musieť naozaj snažiť, aby ho práve ten Váš zaujmul.

Ako napísať dobrý životopis sa môžete dočítať v tomto článku. Alebo si nechajte jednoducho a rýchlo vygenerovať profesionálny životopis bez chýb tu.

Webové stránky firiem

Niektorí personalisti ale presne kvôli vyššie spomenutým, pre uchádzačov zdanlivo kladným vlastnostiam, inzertné servery nevyužívajú. Spoliehajú na to, že ak bude mať človek, ktorý hľadá prácu, o pozíciu záujem, dostane sa k nej inak, než aby mu ju naservírovali na striebornom podnose. Neváhajte preto predčítať tiež záložky nadpísané ako Kariéra či Career na stránkach konkrétnych firiem.

Na čo pri hľadaní na internete pozor?

Iní zamestnávatelia to vidia zase naopak. Vie, že po internetových inzertných serveroch sa pohybuje veľké množstvo ľudí, a ponúka tak pod rúškom seriózne práce takú, ktorú moc ľudí dobrovoľne robiť nechce. Nebuďte potom v takýchto prípadoch prekvapení, že miesto na prácu kozmetičky sa dostanete k podomovému predaju pochybných rastlinných preparátov.

Životopis osobne doručte

Nie je však nutné, aby ste sa spoliehali len na internet. Veľa personalistov a prevádzkových ocenia, keď prídete priamo na miesto, kde sa hodláte o prácu uchádzať, s životopisom v ruke a patričnú dávkou sebavedomia si pozíciu priamo "odniesť". Jednak môžete na zamestnávateľa zapôsobiť svojou motiváciou a ochotou pre získanie práce niečo urobiť, jednak bude pre rad z nich ťažké Vás odmietnuť, bez toho aby Vás vypočuli. Dostanete tak šancu profesijný životopis rovno obhájiť a povedať, čo vo Vás je, prečo by mali chcieť práve Vás. Personalistu navyše môžete nadchnúť natoľko, že pre Vás firma miesto vytvorí, hoci pôvodne nikoho nehľadala.

Personálne agentúry

Spoločnosti s veľkým počtom zamestnancov si potom často najímajú externé personálne agentúry. U takých sa môžete buď priamo zaregistrovať, alebo opäť vyhľadávať inzeráty, ktoré zadávajú. Nezabudnite ale, že personálna agentúra nerobí svoju prácu zadarmo. A ak im za ňu neplatí obstarávateľ, svoju maržu si vezmú u Vás.

V súčasnosti sa medzi personálnymi agentúrami začal rozmáhať trend zvaný headhunting. Personalista, tzv. Headhunter, česky lovec hláv, sám vyhľadáva prostredníctvom internetu alebo napríklad networkingu ľudí potenciálne vhodné pre ponúkanú pozíciu. Nebráňte sa preto vytváranie profilov na sociálnych sieťach, kde sa to takými ľuďmi len tak hemží.

Pýtajte sa známych

Keď už sme spomenuli networking - skutočne sa jedná jeden z najefektívnejších spôsobov hľadania práce. Ak viete o niekom, kto vás môže k vysnívanej pozícii doviesť, stretnite sa s ním, o prácu si porozprávajte. Niet ale nad náhodu, a tak, ak budete mať možnosť sa s kýmkoľvek o prácu baviť, farbisto popíšte, kde by ste chceli pracovať a prečo, čo všetko potom môžete Vy sami ponúknuť a podobne, skrátka sa skúste predať. Komukoľvek, nielen tomu, kto by Vás mal nakoniec "kúpiť". Nikdy totiž neviete, kde sa o Vás dotyčný zmieni. Viac o tom, čo networking je, ako s ním pracovať a na čo si dať pozor sa dočítate v článku Zháňanie práce cez známych.

Nestrácajte čas a netvorte nič ručne!

Nestrácajte drahocenný čas tvorbou štruktúrovaného životopisu ručne, ale využite naši automatizované služby online
generátor profesionálnych životopisov. Je to profesionálne, rýchle, jednoduché a prehľadné!

Vytvoriť životopis

Vďaka životopisonline.sk som si vytvorila profesionálny životopis počas 10-tich minút.

Vďaka životopisonline.sk som si vytvoril krásny a moderný životopis, bez mučenia vo Worde.

Vďaka životopis vzor som sa
profesionálne odprezentoval firmám a získal svoju prácu snov, tak ako 205.059iných užívateľov!