Resumé, CV a štruktúrované CV - v čom je rozdiel?

O tom, ako správne a efektívne napísať štruktúrovaný životopis, ak sa o prácu uchádzate v Českej republike, sa môžete dočítať v článku Ako napísať životopis. Alebo si všetku prácu ušetrite a profesionálny životopis si nechajte vygenerovať tu.

Ako to ale funguje, keď žiadate o zamestnanie za hranicami Česka?

Je totiž potrebné si ujasniť, aký je rozdiel medzi CV, teda Curriculum vitae, ktorý sa u nás chápe skôr ako anglická verzia životopisu, a resumé.

Resumé je v podstate veľmi podobné nášmu štruktúrovanému životopisu. Ide o krátke zhrnutie Vášho profesijného života, nie dlhší ako dve strany, v ktorom stručne popisujete svoje vzdelanie, skúsenosti a schopnosti.

Oproti tomu je CV výrazne obsiahlejší, zvyčajne až na štyri strany, minimálne však na dve. Uvádzate podrobnejšie info o sebe, spomínate napríklad získané ocenenia alebo vydané publikácie, čo sú informácie, na ktoré sa práve v CV kladie dôraz. Z toho je pochopiteľné, že CV sú požadovaná najmä po ľuďoch, ktorých pozícia je už pomerne vysoko. Ide napríklad o vedeckých pracovníkov, lekárov, vysokoškolské profesorov, manažérov a podobne.

Zdá sa Vám toto rozdeľovanie zbytočné? V súčasnej dobe existuje projekt Europass, ktorý si kladie za cieľ štandardizovať dokumenty, ktorými sa uchádzači o prácu v krajinách Európskej únie prezentujú svojim potenciálnym zamestnávateľom. Viac sa o ňom dočítate v tomto článku.

Nestrácajte čas a netvorte nič ručne!

Nestrácajte drahocenný čas tvorbou štruktúrovaného životopisu ručne, ale využite naši automatizované služby online
generátor profesionálnych životopisov. Je to profesionálne, rýchle, jednoduché a prehľadné!

Vytvoriť životopis

Vďaka životopisonline.sk som si vytvorila profesionálny životopis počas 10-tich minút.

Vďaka životopisonline.sk som si vytvoril krásny a moderný životopis, bez mučenia vo Worde.

Vďaka životopis vzor som sa
profesionálne odprezentoval firmám a získal svoju prácu snov, tak ako 205.059iných užívateľov!