Problémy so životopisom

Čo to životopis je a ako vyzerá, sa môžete dočítať v článku Štruktúrovaný životopis. Tu si potom prečítajte, ako ho správne napísať. Alebo si túto prácu ušetrite a profesijný životopis si nechajte jednoducho vygenerovať.

Máte pocit, že ste životopis poslali snáď na tisíc miest, ale reakcia bola vždy rovnaká?

Neprijali Vás, čo horšie - nepozvali Vás ani na pohovor?

Skúste sa zamyslieť nad tým, či Vaše doterajšie životopisy,
neobsahovali niektorú z najčastejšie sa opakujúcich chýb:

  • Celkový vzhľad
    Nadbytočný počet strán, teda viac ako dve, ručne písaný životopis, ušmudlanú papier, nevzhľadné formátovanie ... Ak bude Váš životopis na prvý dojem pôsobiť nesympaticky, verte, že sa zamestnávateľ ani nepokúsi zistiť, čo je v ňom vôbec napísané.
  • Zle zvolená fotografie
    Vyvarujte sa použitia fotografií z dovolenky, z párty, polonahých fotografií, obrázkov, na ktorých je s Vami celá rodina a tiež populárnych selfies. Váš portrét je totiž to, čoho si personalista zákonite všíma ako prvé veci z celého obsahu Vášho životopisu. Nemáte-li fotku, na ktorej pôsobíte prirodzene a seriózne, radšej nepoužívajte žiadnu.
  • Zbytočné osobné údaje
    Nemusíte uvádzať údaje, na základe ktorých by Vás personalista, hoci treba podvedome, mohol diskriminovať. Počet detí, sexuálnej orientácie, náboženstva, ale dokonca ani vek. Správne sa Vás potenciálny zamestnávateľ na takéto otázky pýtať nesmie ani pri pohovore, nemusí ak s nimi byť oboznámený na základe povahy povolania. Ako jednoduchý príklad si predstavte, že pravoslávnym kňazom by sa len ťažko mohol stať muž vyznávajúci islam. Inak ale zamestnávateľa Vaša viera vôbec nemusí zaujímať.
  • Nadbytočné profesijné skúsenosti
    Vypíšte len také skúsenosti, ktoré s povolaním, o ktoré usilujete, priamo súvisí. Pozície, na ktorých ste pôsobili, navyše popisujte všeobecne rozšírenými názvy na základe náplne práce. Personalista nemá čas na to, aby z Vášho životopisu vyberal podstatné informácie. A už vôbec nemá čas zisťovať interné názvy pozícií vo Vašej predchádzajúcej firme. Snažte sa mu preto orientáciu vo Vašom profesijnom živote čo najviac uľahčiť.
  • Nemusíte prezrádzať všetko priamo, ale ...
    ... V životopise rozhodne neklamte. Teoreticky Vám to môže umožniť cestu na pohovor, tu ale narazíte. Personalisti si dokážu pomerne ľahko overiť, či tie zaujímavé informácie, ktoré o sebe uvádzate, sú pravdivé, alebo nie. Problém ale je, že si toho o Vás môže zistiť pomerne dosť, bez toho aby Vás na pohovor vôbec pozval. Napríklad pomocou sociálnych sietí, kde neopatrne zdieľate všetko možné aj nemožné, alebo jednoducho kontaktuje predchádzajúceho zamestnávateľa. Pozrite sa na článok Koho firmy a šéfovia neradi prijímajú.
  • Pozor na jazyk
    Na slovenský jazyk. Snažte sa, aby Váš životopis bol perfektný tiež po stránke gramatickej. hrubé chyby majú bohužiaľ veľkú moc spôsobiť to, že personalista bude pri čítaní vnímať je na úkor Vašej impozantné profesijné histórie. Osobitná pozornosť by tomuto potom mali venovať tí, ktorý sa uchádza o povolania, kde sa práca s češtinou a písomným prejavom priamo očakáva. V takom prípade Vás z hry dokáže vyradiť aj jediná pravopisná chyba.
  • Pokorne, ale so zdravím sebavedomím
    Písať vlastnosti je v súčasnej dobe takmer zbytočnosť. Personalisti sa denne stretnú s desiatkami ľudí, ktorí sú lojálni, ochotní sa učiť, flexibilné, dôveryhodní ... Pokiaľ sa ale rozhodnete je predsa len do životopisu zaradiť, snažte sa, aby ste nepôsobili príliš nafúkane, na druhú stranu neuvádzajte žiadne negatívne informácie o svojej osobe.
  • Žarty stranou
    Životopis je seriózny vec. Nesnažte sa v ňom dať najavo svoj zmysel pre humor. Ak sa navyše netrafíte do vkusu personalistov, mohli by vtípky v životopise pôsobiť značne kontraproduktívne.
  • Hlavne stručne
    Štruktúrovaný životopis by mal byť stručným, ale výstižným zoznamom Vášho profesijného života. podrobnejšie informácie napíšte do motivačného listu. Viac sa o ňom dočítate v článku Ako napísať motivačný list.

Na záver skontrolujte, či ste nezabudli uviesť správny kontakt. Išlo by totiž o pomerne tragikomický spôsob, ako si zatarasiť cestu k práci snov.

Nestrácajte čas a netvorte nič ručne!

Nestrácajte drahocenný čas tvorbou štruktúrovaného životopisu ručne, ale využite naši automatizované služby online
generátor profesionálnych životopisov. Je to profesionálne, rýchle, jednoduché a prehľadné!

Vytvoriť životopis

Vďaka životopisonline.sk som si vytvorila profesionálny životopis počas 10-tich minút.

Vďaka životopisonline.sk som si vytvoril krásny a moderný životopis, bez mučenia vo Worde.

Vďaka životopis vzor som sa
profesionálne odprezentoval firmám a získal svoju prácu snov, tak ako 206.713iných užívateľov!