Prečo (ne) strácať čas školou?

Nechceme, aby tento článok pôsobil ako odrádzanie od štúdia. Štúdium je dôležité, ale ako kedy a ako pre koho. Poďme si preto spoločne prebrať obe stanoviská - pre i proti. Potom už bude len na Vašom uvážení, či študovať, či nie.

Prečo teda áno?

Ak nebudeme sa zaoberať tým, že položka Vzdelanie je nevyhnutnou súčasťou životopisu, ktorý si ľahko môžete nechať vygenerovať rýchlo tu, prvým argumentom "pre" je fakt, že sa ľahko naučíte veľa nových vecí. Respektíve sa ľahšie dostanete k potrebným materiálom, často s obmedzeným prístupom, a tiež k ľuďom, ktorí sú bohatí na vedomosti a skúsenosti a vedia, ako je odovzdať ďalej, ako vysvetľovať a učiť. U niektorých odborov sa navyše dostanete pod odborným dohľadom do miest, kam sa bežný smrteľník nedostane. Vy to totiž budete potrebovať pre vykonávanie svojho povolania.

Čo je napokon veľmi dôležitý dôvod k štúdiu. K niektorým pracovným pozíciám jednoducho potrebujete certifikáciu, osvedčenie o tom, že ste spôsobilí túto prácu vykonávať a ste riadne preškolení. schopnosti sú v takýchto prípadoch bohužiaľ k ničomu, ak ich nemáte potvrdené papierovo, napríklad vo forme diplomu či iných certifikátov.

Čo ďalej? Kontakty. A umenie s nimi pracovať. Aj ľudia, ktorí disponujú veľkým finančným bohatstvom, vie, že tým najcennejším sú pre nich priatelia a známi na správnych miestach. A škola je priamo stvorená k nadväzovanie známostí. Zoznamujte sa, nechajte sa zoznamovať, zoznamujte. Tento trend v profesijnom svete má svoj zvláštny názov - ide o tzv. networking. Viac sa o ňom ao tom, ako o svoje kontakty starať, môžete dočítať v článku Zháňanie práce cez známych.

A to už sú pádne dôvody na štúdium!

Sú ale medzi nami ľudia, ktorí dokážu úspešne šplhať po kariérnom rebríčku, bez toho, aby k tomu onen vyššie spomínaný "papier" potrebovali. Ide o ľudí, ktorí sa narodili s nejakým talentom. Alebo o ľudí, ktorí sa rýchlo učí za pochodu, a ponúkne ak im niekto možnosť sa rozvíjať na pozíciu, ktorá vyložene nepotrebuje osvedčenie zo školy, napríklad kvôli bezpečnosti práce, veľmi rýchlo sa prispôsobí. Tiež ide o ľudí kreatívne - teda s takou vlastnosťou, ktorou sa v škole nedá dosť dobre naučiť. Potom sú takí, ktorí majú nápad. Alebo tí, ktorý sú proste len natoľko šarmantné, že s nimi chce spolupracovať každý. Títo ľudia (alebo niekto v ich okolí, zvyčajne manažéri) majú ale jednu základnú schopnosť. Schopnosť sa predať. Vie, na ktoré svoje vlastnosti upozorniť a ako, a vie tiež, koho na ne upozorniť. Opäť sa tým dostávame k téme networkingu. Škola je síce výborným zdrojom nových kontaktov, zďaleka nie však jediným.

O tom, či práve Vám škola k niečomu bude, rozhodnete nakoniec sami. Rozvažujte starostlivo. Ak nepočítame základné školu, strávi obvykle človek pri štúdiu odborného učilišťa tri roky, pri absolvovaní strednej a následne vysoké školy aj viac ako desať rokov, bez toho, aby reálne zarábal peniaze. A to je pri priemerne dĺžke života príliš veľa času na to, aby ste o ňom mohli hovoriť ako o zle investované.

Nestrácajte čas a netvorte nič ručne!

Nestrácajte drahocenný čas tvorbou štruktúrovaného životopisu ručne, ale využite naši automatizované služby online
generátor profesionálnych životopisov. Je to profesionálne, rýchle, jednoduché a prehľadné!

Vytvoriť životopis

Vďaka životopisonline.sk som si vytvorila profesionálny životopis počas 10-tich minút.

Vďaka životopisonline.sk som si vytvoril krásny a moderný životopis, bez mučenia vo Worde.

Vďaka životopis vzor som sa
profesionálne odprezentoval firmám a získal svoju prácu snov, tak ako 203.768iných užívateľov!