Ako si požiadať o vyšší plat

Úspešne ste zvládli spísať životopis, tiež motivačný list a absolvovali ste pohovor, na ktorom ste si povedali o peniaze podľa svojich predstáv (alebo aspoň približne). Prijali Vás.

Uplynuli dva tri roky a Vy si myslíte, že ste firmu posunuli správnym smerom. Hodláte v posúvanie pokračovať. Ale motivácia, aspoň tá finančná, sa začína vytrácať a peniaze, ktoré si mesačne zarobíte, už nie sú Vášmu výkonu zodpovedajúce. Ak ste v ostatných ohľadoch vo svojej práci spokojní a nechcete ísť o dom ďalej, ostávajú Vám všehovšudy dve možnosti. Buď budete čakať a dúfať, že si Vás a Vašej práce niekde všimne, alebo si o vyšší plat jednoducho poviete.

Variant o čakaní funguje len vo výnimočných prípadoch, pri niekoľkých podmienkach:

  • Váš prínos firme musia byť dostatočne výrazný, aby si ho Váš nadriadený všimol.
  • Váš nadriadený logicky musí byť všímavý sám o sebe. Niektorí ľudia, hoci to nerobia schválne, skrátka nie sú až tak empatickí a citliví. Alebo sú potrebné len príliš zaneprázdnení.
  • A nakoniec nesmie patriť medzi tých, ktorí si nevšímajú naschvál. Musí pripustiť, že si prínosu všimol, a chcieť Vaše snaženie oceniť. Málokto totiž túži dobrovoľne platiť viac tam, kde nemusí. A to aj vtedy, keď peniaze nejdú priamo z jeho vrecka.

Ale je tu aj varianta druhá.

požiadať si o vyšší plat je trochu obtiažnejší úloha a mnoho ľudí by sa mu najradšej úplne vyhla. Ako sa teda opýtať tak, aby Vás celý proces stál čo najmenej nervov a aby vám bolo v konečnom dôsledku vyhovené?

Sebaanalýza

V prvom rade si zrekapitulujme svoje doterajšie fungovanie vo firme. Zvážte všetky svoje klady a zápory. Skrátka si prichystajte vecné argumenty, ktorými si zvýšenie platu obhájite. Než sa svojím požiadavkou nastúpite pred šéfa, mali by ste si byť naozaj istí tým, že si to zaslúžite.

Názory okolia

Zmapujte si situáciu na trhu. Len na internete možno nájsť hŕbu serverov, kde si môžete nájsť mzdy vo Vašom obore, navyše podľa rôznych špecifík, napríklad podľa krajov.

Pokojne sa pýtajte vo svojom okolí. Buďte však opatrní. Pýtajte sa skôr neurčito, teda napríklad na to, ako by mohli byť platovo ohodnotené Vaše schopnosti práve podľa okolia. Vyberajte si, s kým o celej záležitosti budete komunikovať, a neprezrádzajte zbytočne svoj plat, obzvlášť nie v rámci firmy. Nikdy neviete, kto túto informáciu použije proti Vám.

Stanovte si cieľ. Reálny.

Pri otázke týkajúcej sa platu, ktorá Vám bola položená u pohovore, ste sa pohybovali v konkrétnych sumách. Viac o tejto problematike sa môžete dočítať v článku O aký plat si požiadať u pohovore. Snažíte Ak sa ale o navýšenie svojho existujúce mzdy, stavte skôr na percentá, nedáte tak šéfovi moc veľký priestor na zjednávanie. Vždy ale zostaňte nohami na zemi, pohybujte sa okolo 5%. Pri prílišných očakávaniach s Vami nebudú s najväčšou pravdepodobnosťou zjednávať vôbec.

V správnu dobu na správnom mieste

Je tiež dôležité správne vybrať načasovanie Vašej požiadavky. Voľte najlepšie obdobie, kedy sa spoločnosti darí. V opačnom prípade by ste akurát dráždili kobru bosou nohou.

Vnímajte ale aj momentálne rozpoloženie nadriadeného. Ak má pokazený celý deň, len ťažko nájde chuť s Vami riešiť tak citlivú tému.

Vaša šanca

Pri "akcii" buďte opatrní, taktný, asertívny, ale nikdy nie drzí. Vyvarujte sa ďalej spomínanému citovému vydieraniu. Ak sa budete držať zásad slušného správania, to najhoršie, čo sa Vás môže stretnúť, bude odmietnutie Vašej požiadavky. A na dekórum nezabúdajte ani v takom prípade.

Tip: Neodchyľujte sa k citovému vydieraniu. Ušetrite si napríklad reči o tom, že Vaše deti študujú, alebo že splácate hypotéku. Toto nie sú reálne dôvody pre zvýšenie platu. Navyše, rozozná ak Váš nadriadený vo Vašom rokovaní náznaky citového vydierania, dôjde ľahko k tomu, že sa postaví do opozície takým spôsobom, že sa zvýšenie platu v blízkej budúcnosti len ťažko dočkáte.

Dajte si tiež pozor na vyhrážky odchodom. Ak ste si istí, že zohnať náhradu za Vás bude ťažké, podáte Ak Vaše úvahy o odchode z firmy citlivo a ak to myslíte navyše vážne, treba Vám nakoniec naozaj pridajú. Počítajte ale s tým, že pri neopatrnom postupe (a hranice sú tu naozaj tenké) Vás môže Váš nadriadený nielen odmietnuť čo do navýšenie platu, ale tiež nemilo prekvapiť výpoveďou.

Vhodné alternatívy

Ak vedenie nepristúpi na navýšenie platu, skúste na to ísť od lesa. Navrhnite šéfovi napríklad zavedenie benefitov, podsuňte mu myšlienku o motivačných a teambuildingových akciách alebo napríklad firmou platených kurzoch angličtiny pre zamestnancov. Príďte s čímkoľvek, čo vo Vašej spoločnosti zatiaľ nefunguje, zvýši to (nielen) Vašu motiváciu, ale firma v tom vycíti tiež svoj prospech. Možností je veľa.

Tou najkrajnejšie variantom zostáva odchod zo zamestnania. Ak cítite, že je situácia dlhodobo neúnosná, že si Vás vo Vašej práci neváži, zvážte, či pre Vás nebude najlepšie nájsť si zamestnanie také, kde si Vás vážiť budú. Aj finančne.

Nestrácajte čas a netvorte nič ručne!

Nestrácajte drahocenný čas tvorbou štruktúrovaného životopisu ručne, ale využite naši automatizované služby online
generátor profesionálnych životopisov. Je to profesionálne, rýchle, jednoduché a prehľadné!

Vytvoriť životopis

Vďaka životopisonline.sk som si vytvorila profesionálny životopis počas 10-tich minút.

Vďaka životopisonline.sk som si vytvoril krásny a moderný životopis, bez mučenia vo Worde.

Vďaka životopis vzor som sa
profesionálne odprezentoval firmám a získal svoju prácu snov, tak ako 201.990iných užívateľov!